Zrozeni z utrpení aneb chcete koupit levně štěně populárních psích plemen?

novinky

12. 5. 2016 | Praha

Zrozeni z utrpení aneb chcete koupit levně štěně populárních psích plemen?

Kampaň proti množírnám

Nepodporujte množírny psů, než koupíte štěně, zamyslete se, jestli náhodou nepochází z množírny!

Podle čeho poznáte, že štěně pochází z množírny?

  • Většina množitelů, pokud není domluvena s překupníky a neprodává přímo do ciziny, inzeruje prodej nepřetržitě po celý rok a neomezený počet štěňat prostřednictvím inzertních serverů, např. Bazoš, Sbazar, Mazlíčkové apod.
  • Štěňata jsou nabízena v nízkém věku, někdy dokonce už ve třech měsících, i z toho důvodu, že jsou tím pádem velice drobná a kupující nabyde dojmu, že třeba čivava bude i v dospělém věku malá a nenáročná např. na krmivo, venčení, přemísťování apod., ale neuvědomuje si, že většina pejsků z množírny má zdravotní problémy a pokud vůbec přežije, tak návštěvy u veterináře a poplatky za léčení budou vysoké.
  • Množitelé vám ve většině případů neumožní návštěvu svého bytu či zařízení, kde byste si mohli prohlédnout matku štěněte, nebo si mezi štěňaty dokonce mohli sami vybrat.
  • Pokud návštěvu umožní, je pravděpodobné, že fenka, kterou vám ukážou, není matka štěňátka, mívají reprezentativní fenu, kterou ukazují kupcům. Tu chudinku strhanou, která rodí jak na běžícím pásu, není kvalitně krmena, veterinárně ošetřena a je zcela zbídačena, tak tu určitě neuvidíte.
  • Nikdy nenabízejí kupní smlouvu – pokud vám pejsek onemocní, nebo bude mít různé zdravotní problémy, což se dá při tomto jednání očekávat, nemáte, jak se odvolat.
  • Množitelé chovají většinou více plemen – hlavně momentálně módní plemena – čivavy, yorkšírské teriéry, buldočky, mopsíky.
  • Štěňata jsou nabízena za výrazně nižší cenu než ta s průkazem původu, nebo prodávající klamou tím, že např. inzerují, že matka je s průkazem původu, otec není atd. Pokud nebudete chtít koupi z nějakého důvodu uskutečnit, ochotně nabízejí snížení ceny.
  • Štěňata bývají hubená, zanedbaná, zablešená, nesocializovaná, je vidět, že jsou stresovaná z přítomnosti člověka, mívají průjmy.
  • Štěňata nemají očkovací průkaz nebo pas, nejsou čipovaná (aby množitelům nevznikaly „zbytečné náklady“).
  • Štěně vám nabídnou předat někde na neutrálním území ‒ na benzínce nebo odpočívadle, abyste neviděli prostředí, kde štěně vyrůstalo – může to sice vypadat jako vstřícný krok, ale nenechte se mýlit – slušní chovatelé psů s PP vás klidně nechají přijet se podívat na štěně dvakrát i vícekrát, vidíte ho v jeho domácím prostředí, můžete si např. i vybrat z více jeho sourozenců a máte jistotu, že nepodporujete nelidské zacházení a utrpení.

Pro ilustraci uvádíme fotografii z množírny, abyste si mohli udělat obrázek toho, v jakém prostředí pejsci, fenky a štěňata „žijí“.

Majitelé množíren mají tato zvířata většinou schovaná před veřejností v osamělých velkých budovách, např. bývalých zemědělských družstvech, kravínech, lihovarech apod. Množitelé chtějí využít tato zvířata doslova a do písmene do poslední kapky, takže je krmí jen minimálně, neposkytují jim dostatek vody, krmiva a volného prostoru. Feny, které pro vyhublost nemohou zabřeznout a jsou zbídačené častými porody, podomácku vedenými císařskými řezy bez umrtvení, nemocná štěňata nebo stará zvířat bývají bez milosti vyhozena na ulici, končí v útulku, nebo jsou utracena. Vzhledem k nulové kontrole a koncentraci co nejvyšších zisků je samozřejmostí množení příbuzných psů mezi sebou. Majitelé si sami vybírají psa, kterým bez jakékoliv kontroly nakryjí fenu bez ohledu na jejich zdraví, původ, povahové či jiné vlastnosti.

Toto vše se může dít právě jen u psů bez průkazu původu, jejichž „chovatelé“ nejsou nijak kontrolováni, nevztahují se na ně pravidla o chovu, psi nejsou čipováni, ani jinak označeni, na tyto „chovy“ nemají množitelé živnostenský list a veškeré jejich příjmy z této činnosti jsou nelegální a nezdaněné.

Koupí takovéhoto štěněte – ačkoliv trochu ušetříte – podporujete činnost množitelů – nadprodukci štěňat, držení psů v otřesných podmínkách, jejich zubožování a týrání jak psychické, tak i fyzické.

Liga na ochranu zvířat

Dagmar Kubištová – předsedkyně LOZ

Ing. Ivana Nedvědová – člen LOZ